Cystitída a inkontinencia – čo o nich vieme

Čas branja: 5 min

Cystitída a inkontinencia

Cystitída a inkontinencia sa dlho považovali a vnímali ako primárne zdravotné problémy žien. Ale vedci si v posledných dvoch desaťročiach všimli, že čím ďalej tým viac, inak zdravých mužov a detí, začína trpieť. Čo to spôsobilo? No, začnime vysvetlením, čo je to medicínsky problém. Cystitída je bakteriálna infekcia sliznice močového mechúra. Primárne ju spôsobujú baktérie E. coli. Ďalšími dôvodmi jeho výskytu môžu byť reakcie na niektoré lieky, antikoncepciu, nevhodné prostriedky na intímnu hygienu a používanie katétra.

Vo väčšine prípadov je možné cystitídu a inkontinenciu liečiť domácimi prostriedkami. Svoje zdravie môžete posilniť aj užívaním bylinných doplnkov. Dnes trh ponúka širokú škálu produktov, ktoré vám môžu pomôcť upokojiť príznaky a mať normálne močenie. Jedným z najlepších z nich je Urovico. Ich oficiálna stránka ponúka lukratívnu cenu a zloženie je úplne prírodné, obsahuje niacín a vitamín C. Dbajte tiež na dodržiavanie osobnej hygieny. Používajte produkty, ktoré sú vhodné pre vaše individuálne potreby a nespôsobujú ďalšie podráždenie tela.

Čo je cystitída a inkontinencia? Prečo nimi trpia ženy častejšie ako muži? Ako liečiť ich príznaky domácimi prostriedkami? Aké sú najlepšie prírodné produkty na odstránenie infekcií močového mechúra? Aké opatrenia osobnej hygieny je potrebné vykonať, aby ste zostali zdraví a čistí? Ako predchádzať problémom?

Všetko o cystitíde a inkontinencii sa dozviete v nasledujúcom článku!

Čo sú cystitída a inkontinencia

Čo sú cystitída

Cystitída a inkontinencia sa môžu vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

  • Nedostatočná osobná hygiena. To znamená, že si intímnu zónu umývate príliš často alebo príliš zle. Zlá hygiena vedie k množeniu veľkej palety baktérií a to je faktor rozvoja infekcie. Na druhej strane urogenitálna oblasť má svoju ochrannú mikroflóru prospešných baktérií. Ak sa toto miesto priebežne dezinfikuje gélmi, mydlami a inými dezinfekčnými prostriedkami, dôjde k porušeniu ochrannej živej bariéry.
  • Sexuálne kontakty. Cystitída nie je sexuálne prenosná. Po zábave medzi obliečkami je ale dobré sa hneď umyť a osprchovať. Tým sa vyčistia baktérie, ktoré sa dostali do močovej trubice.
  • Nedostatočný príjem tekutín. Moč má čisto mechanický čistiaci účinok na močové cesty. Keď je ho málo, vytvárajú sa podmienky na zadržiavanie baktérií.
  • Gastrointestinálne problémy. Hnačka a zápcha sú príčinou rozvoja cystitídy v dôsledku šírenia črevných baktérií v urogenitálnej oblasti.
  • Katetrizácia, trauma, cystoskopia a operačné zákroky. Zavedenie uretrálneho katétra alebo vykonávanie akéhokoľvek zásahu cez močovú rúru môže spôsobiť bakteriálne infekcie.
  • Diabetici vylučujú glukózu močom, čo je skvelá živná pôda pre mikroorganizmy.

Cystitída a inkontinencia sú jedny z najrozšírenejších a nepríjemných urologických ochorení. Vo svojej podstate sú to zápaly sliznice močového mechúra. Môžu to byť chemické, radiačné alebo bakteriálne zápaly, pričom posledné sú najčastejšie. V týchto prípadoch vstupujú patogénne baktérie do močového mechúra. Tam sa vyvinú a začnú prejavovať prvé príznaky ochorenia. Za normálnych okolností na tomto mieste chýba bakteriálna flóra. Veľké množstvo mikroorganizmov, ktoré do nej vstupujú, vedie vždy k vzniku takzvanej akútnej cystitídy. Najčastejšou príčinou jeho vývoja sú črevné baktérie.

Toto ochorenie postihuje všetky vekové skupiny od detí až po seniorov. Štatistiky uvádzajú, že zápalom močových ciest ochorie v priemere 30 až 50 % populácie. Ženy ochorejú až 3-krát častejšie ako muži. Môže za to ich kratšia močová trubica, ktorá je predpokladom ľahšieho vstupu choroboplodných baktérií. Postarajte sa o seba. Existuje veľa prírodných doplnkov, ktoré fungujú na liečbu symptómov a príčin cystitídy. Jedným z najspoľahlivejších je Cystonette.

Prečo ženy trpia cystitídou častejšie ako muži

cystitídou, ženy, muži

Toto je niekoľko základných faktov, ktoré by mala každá žena vedieť o cystitíde:

  • Približne 1 z 3 žien má za život aspoň jednu epizódu cystitídy. Veľmi často sa stav opakuje.
  • Asi 81 % všetkých prípadov infekcií močových ciest sa týka žien.
  • Viac ako 27 % žien s epizódou UTI zažije ďalšiu epizódu v priebehu nasledujúcich 6 mesiacov a 48 % v priebehu budúceho roka.
  • Sexuálne aktívne ženy sú vystavené vyššiemu riziku STI (sexuálne prenosné infekcie) ako iné predstaviteľky nežnejšieho pohlavia.
  • Ženy sú náchylnejšie na infekcie močového mechúra kvôli veľkosti a umiestneniu močovej trubice v ich tele.

Cystitída je ochorenie, s ktorým sa už stretla takmer každá žena a ide o zápal sliznice močového mechúra. Uretritída, ktorá sa môže vyvinúť súbežne s cystitídou alebo nezávisle, je zápal močovej trubice. Podľa štatistík každá štvrtá žena trpela cystitídou aspoň raz v živote. Ženy sú obeťou takýchto infekcií častejšie ako muži kvôli anatomickým vlastnostiam. Ich močová trubica je kratšia, širšia a nachádza sa blízko vagíny. Bojujte s príznakmi cystitídy užívaním prírodného doplnku, akým je Nutrivitalin.

U žien sú anatomické charakteristiky a umiestnenie močovej trubice predpokladom pre rozvoj bakteriálneho zápalového procesu. Cystitída je najčastejším bakteriálnym zápalom, ktorý v 80 % prípadov spôsobuje Escherichia coli. Bohužiaľ, kvôli vysokej prevalencii baktérie si niektoré kmene začínajú vytvárať rezistenciu na antibiotiká.

3 hlavné typy cystitídy – ako ich rozpoznať

3 hlavné typy cystitídy

Toto sú 3 hlavné typy cystitídy a ako rozpoznať rozdiely medzi nimi:

  1. Akútna cystitída. Je charakterizovaná nekontrolovateľnou bolestivou potrebou močiť a podráždením počas močenia. Aj keď to môže znieť desivo, ide o krátkodobý problém. Hoci sa vyskytuje pri závažnejších príznakoch, akútna cystitída prechádza pomerne rýchlo. Zvyčajne trvá niekoľko dní až týždeň a toto obdobie môže byť s domácimi prostriedkami výrazne kratšie. Ak sa však kapsuly neprijmú včas, môže sa vyvinúť do chronickej.
  2. Chronická cystitída. Vyskytuje sa s mierne miernejšími príznakmi. Zvyčajne sa nevyznačuje bolesťou, ale neustálym nepohodlím a sporadickými situáciami exacerbácie. Závisí to od faktorov prostredia a celkového zdravotného stavu pacienta.
  3. Sekundárna cystitída. Ide o infekciu, ktorá vzniká v dôsledku inej choroby, ako komplikácia. Táto komplikácia trvá mesiace. Riešením je zvyčajne riešenie základného ochorenia, ktoré zápal spôsobilo. Medzitým je dobré aplikovať domáce lieky na cystitídu alebo nejaký iný druh homeopatie na zmiernenie príznakov ochorenia. To isté platí aj pre mužov s chronickou prostatitídou a BPH.

Ako liečiť príznaky cystitídy domácimi prostriedkami

Cystitída nie je v našom svete ničím novým. Naše staré mamy a prababičky sa s tým mnohokrát stretli a dokázali úspešne používať bylinné a domáce prostriedky. Najúčinnejším trikom na zmiernenie bolesti a opuchov v podbrušku je aplikácia tepla. Môže to byť len teplý uterák alebo fľaša s horúcou vodou. Homeopatia odporúča konzumáciu brusníc pri cystitíde.

Ak chcete úspešne aplikovať domáce lieky na cystitídu, musíte nosiť ľahké, chladné a voľné oblečenie. Tiež dbajte na to, aby ste mali spodnú bielizeň, ktorá netlačí na brucho a pohlavné orgány. Ďalším krokom v domácej liečbe cystitídy je zvýšený príjem tekutín. Voda by sa mala prijímať nepretržite po malých dúškoch. Je potrebné vyhnúť sa tekutinám, ako je káva, alkohol a citrusové šťavy. Môžu výrazne zhoršiť bolesť a nutkanie na močenie, čím sabotujú už aplikované opatrenia.

Ako predchádzať cystitíde a inkontinencii – niekoľko užitočných tipov

Ako predchádzať inkontinencii

Tieto tipy vám pomôžu zabrániť rozvoju cystitídy a inkontinencie:

  • Piť veľa vody. Toto je ešte dôležitejšie, ak podstupujete chemoterapiu alebo radiačnú terapiu, najmä v dňoch vašich procedúr.
  • Často močte. Ak máte chuť ísť na toaletu, neotáľajte.
  • Po odchode na toaletu sa utierajte zozadu dopredu. Znížite tak riziko šírenia baktérií z konečníka do pošvy a močovej trubice.
  • Uprednostňujte sprchu pred vaňou. Ak ste náchylní na infekcie, vaňa nie je pre vás tou najlepšou voľbou. Baktérie sa tam ľahko šíria a rozvíjajú.
  • Opatrne umyte intímnu oblasť okolo vagíny a konečníka. Robte to každý deň a vyberte si od jemných produktov intímnej hygieny až po agresívne mydlá a sprchové gély. Používajte jemné pohyby, pretože táto oblasť je obzvlášť náchylná na podráždenie. To vám tiež pomôže predchádzať vyrážkam.
  • Vyhnite sa umelo parfumovaným prípravkom na intímnu hygienu a deodorantom. Môžu dráždiť močovú rúru a močový mechúr.
  • Choďte sa vymočiť čo najskôr po pohlavnom styku. Znížite tak riziko stagnácie baktérií, ktoré sa mohli dostať do močovej trubice.

Rozpoznanie prvých príznakov cystitídy

Toto sú najčastejšie príznaky cystitídy:

  • Bolesť, pálenie alebo štípanie počas močenia alebo sexuálneho kontaktu;
  • Častejšie a naliehavejšie nutkania na močenie ako normálne;
  • Moč, ktorý je tmavý, zakalený alebo má silný zápach;
  • Bolesť a napätie v dolnej časti brucha;
  • Všeobecná nevoľnosť, bolestivosť a slabosť;

Cystitída je mimoriadne nepríjemný zdravotný problém. Pre pacienta vytvára neustále nepohodlie. Symptómy sú charakterizované neustálym nutkaním na močenie a opuchom v bruchu. Pri močení sa pozoruje mimoriadne silná bolesť. Pacienti to často opisujú ako pocit strihania. Nutkanie na močenie je také časté, že pomerne často ide o planý poplach, ktorý však vždy sprevádza práve spomínaná rezná bolesť.

Zvyšuje sa pri každom ďalšom pokuse o močenie. Symptómy možno zastaviť alebo výrazne zmierniť homeopatiou alebo príjmom prírodných doplnkov. Po chvíľach intimity sa nezabudnite dôkladne umyť. To pomôže zabrániť rozvoju ochorenia. Starajte sa o svoje telo a milujte ho naplno!

Dobrá hygiena vás ochráni pred bakteriálnymi infekciami

infekcia močových ciest, intímna hygiena

Viac ako ¼ ženskej populácie na svete trpelo nepríjemnými príznakmi cystitídy a inkontinencie. Vyhnite sa tomu, aby ste sa stali súčasťou tejto štatistiky dodržiavaním niektorých základných hygienických opatrení. Dôkladne umyte a vždy správne utrite. Po pohlavnom styku sa osprchujte.

Dodržiavanie zdravej výživy a pravidelné cvičenie vám tiež pomôže vyhnúť sa bakteriálnym infekciám. Strava bohatá na minerály zvyšuje diuretiká a detoxikáciu. Odplavia baktérie prítomné v systéme a normalizujú močenie. Dodatočne používajte prírodné produkty, ktoré nedráždia orgány. Milujte svoje telo, aby vás milovalo späť!

Bohdana Konečná