Plesne na nohách a alternatívne spôsoby, ako sa ich zbaviť!

Čas branja: 5 min

Plesne na nohách a alternatívne spôsoby, ako sa ich zbaviť!

S nástupom horúčav a leta hrozia nové kozmetické problémy. Jedným z nich sú plesňové infekcie nôh. Čitatelia si zrejme uvedomujú, že onychomykóza vzniká najčastejšie pri pravidelnom nosení uzavretej a nevetranej obuvi v lete. Ale to nie je jediný dôvod. Ďalšou častou príčinou plesní sú návštevy pláží a kúpalísk, kde hygiena nie je vždy plne kontrolovaná. Prax nosenia cudzích papúč alebo papúč, keď sme kamaráti, vytvára predpoklady aj pre rozvoj kvasiniek a plesňových baktérií (plesne na nohách). Veľa sa diskutuje o tom, či sú mykózy vážnym zdravotným problémom.

V počiatočnom štádiu je ťažké ich identifikovať. Navyše nepôsobia extrémne negatívne na ľudský organizmus. Ak im však dovolíme dostať sa do niektorej zo svojich extrémnejších fáz, môžu nám doslova zničiť imunitu. Stávame sa tak náchylnými na veľké množstvo chorôb. A tie nám postupne zhoršujú zdravie. Existuje tiež reálne nebezpečenstvo straty nechtovej platničky. A koža okolo zhrubnúť, ako keby sme celý život tvrdo pracovali na poli. Detoxikácia organizmu a pokožky, ako aj procedúry na úplné prečistenie tela a pečene od toxínov sú viac než dôležité. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa zamerali na potraviny, ktoré zastavujú rozvoj plesňových infekcií. Existujú aj prírodné prípravky, ktoré možno na tento účel použiť. Krém Dr Merritz sa ľahko aplikuje na čistenie dermy nôh. A krém Keramin ponúka rýchlu a účinnú liečbu plesní a zápachu vďaka svojmu prírodnému zloženiu.

Čo sú plesne nôh?

Čo sú plesne nôh?

Pleseň na chodidlách (podľa lekárskeho termínu – onychomykóza) je spôsobená mikroorganizmami, ktoré postihujú vrchnú vrstvu kože. Rastú na vlhkých, teplých a nevetraných miestach. Najčastejšie postihuje prsty na nohách a priestor medzi nimi epidermálne tkanivo. Huba môže spôsobiť odlupovanie kože, svrbenie, praskanie, sprevádzané bolesťou a zápachom.

Kedy a prečo sa vyskytujú huby a onychomykóza?

Plesne na nohách môžu byť naliehavým problémom pre ľudí všetkých vekových skupín. Ich vzhľad môže súvisieť s niekoľkými kľúčovými dôvodmi. Medzi najobľúbenejšie z nich patria:

  • Nosenie priedušnej a zaparenej obuvi – Vytvárajú úplne priaznivé prostredie pre vznik plesní, najmä medzi prstami. Mykotické mikroorganizmy sú tam vo svojom dokonalom prostredí pre vývoj – vlhkom a teplom mieste. Teplo a nadmerné potenie v letných mesiacoch ich rozvoju ešte viac napomáhajú. Nedostatok hygieny, každodenné nosenie rovnakých ponožiek a topánok by tiež viedlo k plesniam nôh.
  • Používanie nehygienických a zle vyčistených miestností – Týka sa to verejných miest, ako sú bazény, pláže alebo kúpeľne v telocvični. S nástupom letných mesiacov sú naše návštevy takýchto miest čoraz častejšie. A s nimi sa zvyšuje šanca nakaziť sa hubovými baktériami. Môžu sa šíriť z človeka na človeka. Na takýchto miestach je dôležité vyhýbať sa chôdzi naboso, pretože to zvyšuje riziko.
  • Užívanie antibiotík – ich užívanie oslabuje imunitný systém a to nás robí veľmi náchylnými na plesňové infekcie. Preto je kľúčové vyživovať telo probiotikami hneď po ukončení liečby antibiotikami. Telo tak získa potrebné látky, ktoré sa počas liečby stratia.
  • Nosenie topánok niekoho iného – Nosenie topánok niekoho iného môže prenášať hubu z človeka na človeka. Preto je vhodné vyhnúť sa „výmenám“ topánok s priateľmi či príbuznými kvôli prevencii. To isté platí pre uteráky, uteráky alebo ponožky, ktoré používajú iní ľudia. Čistiace prostriedky nie sú vždy dostatočne silné na to, aby ich odstránili.

Ako môžeme zabrániť plesňovým a mykotickým mikroorganizmom?

Ako môžeme zabrániť plesňovým a mykotickým mikroorganizmom?

V súčasnosti existuje veľa spôsobov, ako sa vyhnúť výskytu plesní na koži nôh a rúk. Prvým je nosenie vhodnej vetracej obuvi a budovanie hygienických návykov, ktoré eliminujú podmienky pre rozvoj ich kvasiniek. Nič však nezaručí, že sa neobjavia. V takýchto prípadoch môžeme použiť biokozmetické produkty s prírodným zložením a vlastnosťami. Ich hlavným účelom je negatívne ovplyvniť spóry onychomykózy.

Okrem vyššie uvedených praktík existuje niekoľko alternatívnych metód. Každý z nich môže prispieť k čisteniu a sušeniu dermy, ktorá utrpela plesňovú infekciu. Použite ich na ovplyvnenie hladín pH epidermy, čím sa eliminujú podmienky pre tvorbu plesňových kolónií na chodidlách:

1. Roztok esenciálneho oleja z čajovníka – jemné čistenie od plesní!

Roztok esenciálneho oleja z čajovníka – jemné čistenie od plesní!

Čajovník je známy svojimi protiplesňovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Túto metódu môžete použiť pridaním niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja do nádoby (misky alebo pohára). Pokojne môžete pridať kokosový alebo olivový olej. Potom zo zmesi odoberte a pomalými krúživými pohybmi masírujte problémové oblasti chodidla.

2. Jablčný ocot – čistenie každý deň odo mňa odoženie plesne!

Jablčný ocot – čistenie každý deň odo mňa odoženie plesne!

Vysoká kyslosť jablčného octu pomáha odstraňovať plesne, ich spóry a príbuzné baktérie. Odporúča sa zmiešať 125 ml. jablčný ocot, 1,5 litra teplej vody a 7) (75 g) sódy bikarbóny v dreze. Potom môžete namočiť a nechať v nej nohy asi 30 minút. Opláchnite si nohy a osušte ich mäkkým uterákom. Opakujte postup 2 (dvakrát) denne – ráno a večer. Môžete si tiež najprv namočiť nohy na 15 minút len ​​do jablčného octu. To ich vyčistí a osvieži. A až potom pridajte sódu bikarbónu a teplú vodu a posaďte sa ďalších 20 minút.

3. Cesnak – viac ako užitočný a mimo kuchyne!

Cesnak – viac ako užitočný a mimo kuchyne!

Cesnak sa oddávna používa ako metóda ľudového liečiteľstva na zmiernenie rôznych problémov. Predpokladá sa, že je mimoriadne užitočný v boji proti škodlivým baktériám, mikroorganizmom a hubám. Je súčasťou takzvanej Trojky „super liekov“. Obsahuje zložku ajoen, o ktorej sa predpokladá, že pomáha bojovať proti hubovým škodcom a likvidovať ich.

Môžete to vyskúšať doma tak, že rozdrvíte 3- 4 strúčiky cesnaku a pridáte ich do misky s teplou vodou. Roztopte nohy na 30 minút 2-krát denne. Je dôležité mať na pamäti vôňu cesnaku. Po ukončení procedúry použite pleťovú vodu alebo inú metódu na uhasenie silnej a korenistej arómy.

4. Jód – malé množstvo pre ľahšie prípady plesní na nohách!

Liečba jódom sa odporúča iba vtedy, keď je huba v počiatočnom štádiu. Aplikuje sa mimoriadne jednoducho – stačí naniesť jódovú tinktúru na postihnuté miesta 2 (dva) denne. Ak nedokáže vyčistiť kvasinky a spóry hubových organizmov z kože huby, pozrite si niektoré z ďalších návrhov. Keďže je onychomykóza vysoko nákazlivá, určite navštívte dermatológa.

5. Olivová a citrónová šťava – skvelý šalátový dresing a protiplesňový!

Olivová a citrónová šťava – skvelý šalátový dresing a protiplesňový!

Zmiešajte v miske rovnaké množstvo olivového oleja a čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy. Zmiešajte ich a potom použite tekutinu na rozmazanie problémových oblastí na koži. Voliteľne môžete pridať trochu tymiánu. Predpokladá sa, že pomáha proti podráždeniu pokožky a infekciám.

6. Jedlá sóda (bikarbonát sodný) – skvelý čistiaci prostriedok na huby!

Jedlá sóda (bikarbonát sodný) – skvelý čistiaci prostriedok na huby!

Obyčajná sóda bikarbóna je produkt, ktorý má v hojnosti každá domácnosť. Predpokladá sa, že hydrogénuhličitan sodný má vlastnosti na odstránenie plesní z pokožky rúk a nôh. Ak chcete vyskúšať túto metódu, rozpustite približne pol šálky sódy v umývadle s teplou vodou. Namočte si nohy na 15-20 minút. Keď ste pripravení, môžete si nohy osušiť, ale nikdy ich neoplachovať. Nechajte čistiaci prostriedok úplne absorbovať a vyčistite dermis.

7. Levanduľový esenciálny olej – voňavá metóda na detoxikáciu!

Levanduľový esenciálny olej – voňavá metóda na detoxikáciu!

Levanduľa môže byť užitočná aj proti plesniam – predpokladá sa, že má upokojujúce vlastnosti pre dermis. Olej pomáha odstrániť nepríjemné svrbenie a obnoviť normálnu textúru a vlhkosť pokožky. Esenciálny olej by sa mal aplikovať 2 (dvakrát) denne na problémové oblasti pokožky.

Bez plesní – starajme sa o svoju hygienu a krásu prirodzene!

Bez plesní – starajme sa o svoju hygienu a krásu prirodzene!

Prirodzená, no každodenná starostlivosť o seba nám môže pomôcť predchádzať mnohým neželaným kožným problémom. Pomáha aj každodenná osobná hygiena správnymi biokozmetickými prípravkami s prírodnými výťažkami. Zdravá a vyvážená strava, správny detox a pravidelný pohyb by ešte viac prospeli tomu, aby sme sa v našom tele cítili dobre.

A ak sa stane, že sa nám na dermis nôh dostanú nepríjemné plesne a parazity, musíme vedieť jednu vec. Vždy sa môžeme obrátiť na organický čistiaci prostriedok na epidermis. Príkladom je krémová dezinfekcia a zvlhčenie mykotickej kože Dr Merritz. Obsahuje klotrimazolový extrakt a med.

Bohdana Konečná