5 spôsobov, ako znížiť hladinu cukru v krvi a zabrániť cukrovke

Čas branja: 5 min

5 spôsobov, ako znížiť hladinu cukru v krvi a zabrániť cukrovke

Určite ste už počuli, aký škodlivý je cukor. Snažíte sa ho obmedziť zo stravy, pretože môže spôsobiť priberanie. Čo si však mnohí neuvedomujú, je, že vo svojej najčistejšej forme je glukóza hlavným zdrojom energie pre telo. Bez nej sa nezaobídeme. Aj keď prejdeme na ketogénnu diétu, stimulujúcu telo k používaniu ketónov na normálne fungovanie, stále potrebujeme sacharidy.

Ľudský mozog má dokonca schopnosť glukózu sám produkovať, ak jej koncentrácia v tele klesne pod 25 %. Preto je také dôležité udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. Keď to naše telo nedokáže, začneme trpieť stavom známym aj ako cukrovka. Existujú 2 hlavné typy – 1 a 2. Ide o chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom pankreas nie je schopný produkovať dostatok inzulínu. Alebo telo presne nevie, ako ho dostať do buniek. Je to hormón, ktorý telo produkuje pri rozklade sacharidov v tele.

Ako regulovať hladinu cukru v krvi a aké sú vlastne jeho normálne hladiny? Musím dodržiavať špeciálnu diétu? Aké zariadenie sa používa na sledovanie hladiny glukózy v krvi? Môžem to vyzliecť prirodzene? Ktoré jednotky merať? Aké sú hlavné príznaky cukrovky?

Najlepšia starostlivosť je preventívna. Tisíce ľudí na Slovensku sa rozhodnú obrátiť sa na prírodné prostriedky, aby lepšie kontrolovali hladinu cukru v krvi. DiaformRX kapsuly patria medzi najpreferovanejšie organické produkty. Majú prijateľnú cenu a čisto prírodné zloženie.

Nižšie sa dozviete 5 spôsobov, ako znížiť vysokú hladinu cukru v krvi a predchádzať cukrovke doma!

Čo je cukrovka? Koľko ich existuje?

Čo je cukrovka? Koľko ich existuje?

Stručne povedané, cukrovka je porucha hladiny cukru v krvi (glukózy) a inzulínu v krvi. U tých, ktorí ním trpia, dochádza k vážnym poruchám v spôsobe, akým človek produkuje a používa hormón pankreasu. Je to hlavný zodpovedný za znižovanie hladiny cukru v krvi, stará sa o jej distribúciu prietoku krvi v bunkách tela.

Veda rozlišuje tieto hlavné typy cukrovky:

  • Diabetes 1. typu vzniká vtedy, keď je v dôsledku autoimunitných alebo iných zriedkavých príčin poškodený pankreas a neprodukuje inzulín. Táto forma je najčastejšie diagnostikovaná v detstve, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých.
  • Pri cukrovke 2. typu je problém ako v produkcii inzulínu pankreasom (nedostatok), tak aj v jeho využití organizmom (inzulínová rezistencia). Keď poškodenie buniek, ktoré ho produkujú, pokročí do takej miery, že už nedokáže samovoľne uvoľniť dostatok inzulínu na to, aby prekonalo odolnosť organizmu voči nemu, hladina cukru v krvi stúpa.

Nadbytok glukózy v krvi je problém, pretože môže poškodiť cievy. Navyše telesné tkanivá nedokážu efektívne využívať glukózu na energiu. Je to spôsobené tým, že priveľa zostáva v krvi namiesto toho, aby sa dostalo do buniek.

Je dôležité si uvedomiť, že vysoké hladiny glukózy sú dôsledkom iného chronického procesu. Zvyčajne to trvá roky, kým sa hladina cukru v krvi nezvýši. Dobrou správou je, že diéta a cvičenie môžu pomôcť znížiť inzulínovú rezistenciu a s ňou spojené priberanie na váhe. A to zase funguje ako prevencia cukrovky 1. a 2. typu.

Ako prirodzene znížiť hladinu cukru v krvi?

Ako prirodzene znížiť hladinu cukru v krvi?

Rozvíjajúci sa diabetes 1. alebo 2. typu je diagnóza, nie veta. Preto ľudia, ktorí ňou trpia, musia myslieť pozitívne. Nikto nechce byť chorý, ale existuje oveľa nebezpečnejší a desivejší stav. Naučte sa o seba každodenne starať. Aj keď máte cukrovku závislú od inzulínu, nezabráni vám to v bežnom živote. Hladinu cukru v krvi je možné úspešne kontrolovať.

Ale ako presne to robíme? Najprv ich sledujte glukomerom. Jedzte tiež dostatok sacharidov, aby vaše telo malo energiu. Nepreháňajte to s nimi však. To vás vystavuje riziku nielen priberania, ale aj zvýšenia hladiny glukózy v krvi na mimoriadne nebezpečnú úroveň. Cukor, ktorý potrebujete, získavajte hlavne z ovocia a zeleniny, vyhýbajte sa cestovinám a cukrovinkám.

Nižšie sme vybrali niekoľko užitočných rád pre ľudí, ktorí chcú pôsobiť preventívne na vznik cukrovky!

  • Vláknina, vláknina, vláknina! Čím viac tým lepšie. Pomôžu vám stabilizovať hladinu cukru v krvi. A dodajú tekutinu bunkám vo vašom tele!
  • Viac kvalitného spánku! Vede dobre vie, že spánok je mimoriadne dôležitý pre správne fungovanie tela a mozgu. Poruchy v pravidelnom čase odpočinku a relaxácie vedú k extrémnym zmenám v biochémii tela. A to zvyšuje riziko cukrovky!
  • Ovládajte stres! Nič neničí zdravie ako chronické nervové napätie. Doprajte si dostatok času na uvoľnenie a emocionálne uvoľnenie. Urobte viac so svojimi blízkymi!
  • Nenechajte si ujsť raňajky! Dodá vám energiu, ktorú potrebujete, aby ste svoj deň začali normálne. Jedzte menšie porcie, ale v častejších intervaloch. To tiež uľahčuje ich trávenie pre telo.
  • Pohyb je život! Pravidelná fyzická aktivita pomáha pri správnej detoxikácii. Pomáha nám schudnúť a urýchľuje termogenetické procesy. Cvičte s mierou, ale každý deň!

Aké sú príznaky cukrovky a vysokej hladiny cukru v krvi?

Príznaky cukrovky sa líšia v závislosti od toho, akú vysokú máte hladinu cukru v krvi. Niektorí ľudia, najmä tí s prediabetom alebo diabetom 2. typu, nevykazujú žiadne príznaky choroby už roky. Pri cukrovke 1. typu sa zvyčajne prejavujú náhle a rýchlo, pričom sú závažnejšie. Preto je veľmi dôležité sledovať referenčné hodnoty cukru v krvi pomocou glukomera alebo glukomera.

Podľa Americkej asociácie diabetu sú nasledujúce príznaky indikáciou vysokej hladiny cukru v krvi:

  • Zvýšený smäd;
  • Časté močenie;
  • Silný hlad;
  • Nevysvetliteľná strata hmotnosti;
  • Prítomnosť ketónov v moči (sú vedľajším produktom rozkladu svalov a tuku, ku ktorému dochádza, keď v tele nie je dostatok inzulínu);
    únava;
  • Podráždenosť;
  • Rozmazané videnie;
  • Pomalé hojenie rán;
  • Časté infekcie – infekcie ďasien, kože alebo vaginálne infekcie;

Čo sú referenčné glukomery na meranie hladiny glukózy v krvi?

Čo sú referenčné glukomery na meranie hladiny glukózy v krvi?

Majte na pamäti, že údaje z glukomera by ste nemali používať ako jediný spôsob diagnostiky cukrovky alebo prediabetu. Ak máte podľa tohto prístroja vysokú hladinu cukru v krvi, požiadajte svojho praktického lekára, aby vám urobil krvný test na potvrdenie diagnózy. Na diagnostiku cukrovky nestačí ani jeden údaj o glykémii. Potrebné sú aspoň dve.

Poznámka Bene! Ak držíte diétu s nízkym obsahom sacharidov a máte obavy z hladín glukomera, ktoré dostávate, opýtajte sa svojho dietológa, ako presne to ovplyvňuje hladinu cukru v krvi.

Na porovnanie môžete použiť nasledujúce hodnoty cukru v krvi:

  • Normálna hladina cukru v krvi: Menej ako 100 mg. / dl (5,6 mmol / l) po spánku a až 140 mg. / dl (7,8 mmol / l) dve hodiny po jedle;
  • Prediabetes: Medzi 100-125 mg. / dl (5,6-7,0 mmol / l) po spánku;
  • Diabetes: 126 mg. / dl (7,0 mmol / l) alebo viac po spánku alebo viac ako 200 mg. / dl (11,1 mmol / l) kedykoľvek počas dňa;
  • Naučme sa 5 domácich spôsobov, ako znížiť hladinu cukru v krvi a kontrolovať cukrovku!

#1. Správna strava je kľúčom k prevencii cukrovky!

Správna strava je kľúčom k prevencii cukrovky!

Ľudia s cukrovkou majú vážne problémy s udržaním hladiny cukru v krvi v normálnych medziach. Krv sa stáva „príliš sladkou“, keď hladina glukózy stúpa. Krvný cukor pochádza z dvoch miest: z pečene a z potravy, ktorú jeme. Na reguláciu množstva cukru, ktorý syntetizujú, veľa urobiť nemôžete, ale môžete upraviť svoj jedálniček.

Potraviny pozostávajú z troch širokých kategórií známych ako makroživiny (základné živiny): sacharidy, bielkoviny a tuky. Väčšina produktov v našej ponuke je kombináciou dvoch alebo všetkých makroživín. Potraviny ale často zoskupujeme podľa toho, či sú to väčšinou sacharidy, bielkoviny alebo tuky. Pokúste sa vyrovnať ich koncentrácie. Úspešne to dokážete aj s biokapsulami Inspilar.

#2. Jedzte čisté sacharidy, ale s mierou!

Čím viac sacharidov zjete počas jedla, tým viac cukru sa absorbuje do krvi. Ale zvyčajne tým vyššia bude hladina cukru v krvi. Len veľmi málo ľudí by súhlasilo s tým, že sladké jedlá sú dobré. Niektoré z nich, ktoré považujeme za zdravé, ako napríklad ovocie, môžu byť presýtené glukózou. A veľa ľudí nevie, že potraviny obsahujúce škrob, ako je chlieb, ryža, cestoviny a zemiaky, sa rýchlo premenia na čistý cukor, keď ich telo absorbuje.

Otázka môže byť čisto individuálna. U niektorých ľudí môže konzumácia zemiakov zvýšiť hladinu cukru v krvi rovnako ako 9 lyžičiek cukru! Je ťažké presne predpovedať, ako nominálna hodnota glukózy vyskočí. Líši sa v závislosti od genetiky a základnej citlivosti na inzulín.

V žiadnom prípade sa neodporúča konzumovať príliš veľa čistého cukru. Vyvážte to bielkovinami a tukom. Samozrejme, v tejto bitke nemusíte byť sami.

#3. Meditácia – spôsob, ako sa vyhnúť stresu a bojovať proti cukrovke!

Stres spôsobuje rôzne zdravotné a psychické problémy. Ak máte pochybnosti, spomeňte si, koľkokrát vás zlý deň prinútil povedať niečo, čo ste ľutovali. Okrem toho ovplyvňuje výber jedla. Logicky môže zvýšiť aj hladinu cukru v krvi. Preto je vhodné urobiť všetko pre to, aby sa hladina úzkosti znížila.

Meditácia je skvelý spôsob, ako znížiť stres. Množstvo štúdií ukázalo, že znižuje všeobecnú úzkosť, a to aj v ojedinelých prípadoch. Tým, že si nájdete čas na „vyčistenie“ mysle od negatívnych myšlienok, vaše telo sa uvoľní a zníži sa stres. Nie každý má v našom hektickom každodennom živote čas na jogu a relax. Ale Diaxil tabletky sú tu vždy pre vás!

# 4. Buďte hydratovaní!

Pite viac vody nie je prevratná zdravotná rada. Mnoho ľudí však zabúda, že bunky v ľudskom tele sú tvorené najmä vodou. Vyhýbanie sa dehydratácii je prekvapivo užitočné pri vyrovnávaní hladiny cukru v krvi. Nízky denný príjem vody zvyšuje riziko cukrovky. Keď hladina cukru v krvi stúpa, telo sa snaží čo najrýchlejšie zbaviť prebytočného cukru. Zvyčajne sa to prejavuje zvýšenými diuretikami.

Nedostatok vody v tele znamená, že sa nedokáže zbaviť prebytočných sacharidov. Preto sa zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Urobte všetko pre to, aby ste zostali hydratovaní.

#5. Staňte sa (Pro) Biotikom!

Probiotiká sa starajú o normálnu činnosť tráviaceho systému. Ale nielen. Tým, že tieto zdravé baktérie znovu zavedú do čreva, sú verným pomocníkom pri zápalových a metabolických problémoch. A tiež na zníženie hladiny cukru v krvi.

Výskumy ukazujú, že každodenné užívanie probiotík výrazne znižuje hladinu glukózy v krvi.

Cukrovka je diagnóza, nie verdikt!

Diabetes je diagnóza, nie verdikt!

Snažte sa udržať hladinu cukru v krvi v normálnych medziach. Ak sa vám nedarí alebo vám už bola diagnostikovaná cukrovka 1. alebo 2. typu, nemajte obavy. Niektoré malé zmeny životného štýlu vám môžu pomôcť urobiť z toho len diagnózu, nie verdikt.

Bohdana Konečná