Dobrý sluch a zdravé uši – 5 prirodzených spôsobov, ako si ich zachovať

Čas branja: 6 min

Dobrý sluch a zdravé uši – 5 prirodzených spôsobov, ako si ich zachovať

Schopnosť dobre a normálne reprodukovať zvuk nám presne ukazuje, kde sa vo svete nachádzame. Pomáha nám to aj orientovať sa v ňom. Náš sluch je jedným z 5 základných zmyslov, ktoré nás robia tým, kým sme. Väčšina ľudí dokonca verí, že zvuk a sluch sú najdôležitejšie ľudské zmysly. Prinášajú nám aj radosť. Vďaka tomu, čo počujeme, si užívame dobrú hudbu a rozumieme tomu, čo sa deje v správach, filmoch a seriáloch. Radi ležíte na bujnej lúke v horách a počúvate zurčanie neďalekého potoka? A užiť si burácanie vĺn na pláži? To všetko sa deje vďaka dobrému sluchu.

Preto musíme urobiť všetko pre to, aby sme predišli skorej strate sluchu. Môže sa to stať kedykoľvek – v detstve alebo v dospelosti. Často je tento jav dočasný – ako po chrípke alebo prechladnutí. V iných prípadoch je to kvôli nedostatku primeranej pozornosti a starostlivosti.

Aké sú rôzne stupne straty sluchu? Môže to súvisieť s nadmerným počúvaním hudby s vysokými decibelmi? Kedy nosiť načúvací prístroj? Čo spôsobuje tinitus? Ako si udržím schopnosť počuť a ​​vnímať zvuk? Súvisí to so stresom? A čo krvný tlak? Existujú nejaké vedľajšie účinky kvapiek na obnovenie sluchu?

Prirodzené spôsoby, ako si udržať dobrý sluch, sú nekonečné. Trh ponúka aj nespočetné množstvo prírodných alternatív na obnovu sluchu. Medzi najobľúbenejšie produkty pre tento typ starostlivosti na Slovensku patria tabletky Ottomax+ na obnovu sluchu. U nás sú dostupné za prijateľnú cenu prostredníctvom oficiálnej stránky licencovaného distribútora.

Nižšie sa naučíme 5 prirodzených spôsobov, ako si zachovať dobrý sluch!

Zrak a sluch – najdôležitejšie ľudské zmysly!

Zrak a sluch – najdôležitejšie ľudské zmysly!

Sluch označuje našu schopnosť vnímať rôzne druhy, sily a frekvencie hluku a zvukov. Používame ho na počúvanie hudby, rozprávanie sa s ostatnými a posudzovanie sociálnych situácií, v ktorých sa nachádzame. Ľudia majú v skutočnosti pomerne úzky rozsah sluchu v porovnaní s inými živočíšnymi druhmi. Tento dôležitý zmysel je ľahko náchylný na rôzne druhy stresu a nárazov. Narodili sme sa s ním, no musíme sa oň denne starať, aby bol dobrý sluch naším verným spoločníkom. Oficiálna stránka Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb v Spojených štátoch nám odporúča venovať osobitnú pozornosť zvukovému stresu v pracovnom prostredí.

Aby sme sa mohli začať starať o dobrý sluch, musíme mu rozumieť!

  • Najprv sa musíte naučiť rozlišovať medzi počúvaním ako konaním a počúvaním ako zmyslom. Počúvanie je niečo, čo robíte vedome, keď sa snažíte interpretovať alebo pochopiť zvuk, ktorý ste počuli. Rovnako ako rozlišovanie medzi jednotlivými zvukovými vlnami. Neschopnosť počuť (správne vnímať) svet okolo seba často vedie k depresiám a pocitom izolácie.
  • Po druhé, sluch je schopnosť vnímať zvuk identifikáciou vibrácií z ucha. Aby ste pochopili, ako počujete a ako dochádza k predčasnej strate sluchu, musíte pochopiť mechanizmy ucha. Bez každej z týchto zložiek nebudete môcť efektívne počuť. Ľudské ucho možno rozdeliť na 3 hlavné zložky: vonkajšie, stredné a vnútorné ucho. A centrum sluchu je v mozgu.

Ako prísť k skorej strate sluchu?

Ako prísť k skorej strate sluchu?

Existuje niekoľko typov straty sluchu. Môže byť vodivý, senzorineurálny a zmiešaný. Zhoršená schopnosť počuť zvuky je tiež rozdelená do samostatných kategórií popisujúcich závažnosť prípadu.

Sú to nasledovné:

  • Ľahká porucha sluchu: Pri nej má človek problém zvládnuť rozhovory, najmä v hlučnom prostredí, no nepotrebuje načúvací prístroj.
  • Mierna: Ľudia so stredne ťažkou poruchou sluchu majú problém sledovať rozhovory bez načúvacieho prístroja.
  • Závažné: Tu sa jednotlivci často spoliehajú na čítanie z pier, dokonca aj pri používaní načúvacích prístrojov. Ak máte ťažkú ​​poruchu sluchu, možno by stálo za to preskúmať, či sú pre vás dobrou voľbou aj iné možnosti, ako napríklad kochleárny implantát alebo stredoušné implantáty.
  • Hlboký: Sluch je extrémne narušený a komunikácia prebieha najmä prostredníctvom posunkového jazyka.

Aké sú hlavné príznaky straty sluchu?

Väčšina ľudí je schopná pochopiť, že sluch je dôležitý, ale majú problém presne formulovať prečo. Zvuky, ktoré počujete každý deň, slúžia na to, aby bol váš život bohatší. Cvrlikání vtákov, smiech dieťaťa alebo vaša obľúbená pesnička majú hodnotu, ktorá je nehmotná. Formuje však každodenný život spôsobmi, ktoré často považujeme za samozrejmosť.

Ak chcete pôsobiť proti skorej strate sluchu a chorobám, ako je tinitus, musíte rozpoznať ich príznaky. Tu sú hlavné príznaky straty sluchu:

  • Rastúce ťažkosti s porozumením reči na hlučnom pozadí, ako je bar alebo reštaurácia.
  • Konverzácia si vyžaduje väčšiu koncentráciu (a možno aj čítanie z pier), najmä ak sa rozprávajú viacerí ľudia.
  • Na televízore potrebujete vyššiu hlasitosť, no nie vždy je reč na obrazovke zreteľnejšia.
  • Pri nakupovaní nie vždy rozumiete predajcovi.
  • Je ťažké jasne počuť ostatných, keď ste v aute alebo vo verejnej doprave
  • Ľudia, ktorí vás dobre poznajú, poznamenávajú, že sa vám zhoršil sluch.

Nižšie sme opísali 5 prirodzených spôsobov, ako si zachovať dobrý sluch!

5 jednoduchých krokov na zachovanie dobrého sluchu

5 jednoduchých krokov na zachovanie dobrého sluchu Uši

Väčšina ľudí na celom svete môže slobodne používať svojich 5 základných zmyslov. Sú to sluch, čuch, zrak, chuť a hmat. Samozrejme, sú aj takí, ktorí trpia vrodenými alebo získanými chronickými chorobami a stavmi, ktoré im narúšajú normálne fungovanie. Takou môže byť čiastočná strata schopnosti vnímať a reprodukovať zvuk v jednom z uší. Alebo ďalekozrakosť, astigmatizmus a krátkozrakosť, ako poruchy zraku. Každá neustála prekážka pre naše zmysly znižuje kvalitu života, ktorý vedieme. A vďaka tomu sa cítime menej dokonalí.

Podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) 1 z 5 alebo 5,5 % všetkých starších ľudí trpí určitou formou straty sluchu. Z nich je viac ako 1 miliarda ľudí vo veku 18- 35 rokov. To stojí 980 miliónov dolárov ročne v zdravotnej starostlivosti.

Bohužiaľ, len zriedka sa pýtame sami seba, či je všetko v poriadku s našou schopnosťou počuť. Až keď začneme strácať sluch alebo sa u nás objaví tinitus (tinitus), rozhodneme sa navštíviť ušno-nosno-krčného odborníka. A to robí preventívne opatrenia neúčinnými.

Čo môžem urobiť, aby som si zachoval dobrý sluch? Ako správne predchádzať hluchote? Musím si pravidelne čistiť ušný maz roztokom? Musím si dávať pozor, akým decibelom som vystavený?

Nižšie sme vybrali 5 jednoduchých krokov na udržanie dobrého sluchu, ktoré zvládne každý!

  1. V hlučnom prostredí používajte štuple do uší a iné decibelové ovládače! Väčšina takýchto výrobkov je vyrobená z peny alebo gumy a dobre vstupuje do zvukovodu. Dokážu znížiť hluk o 15 až 30 decibelov. Rovnomerne znižujú hladinu hluku pri všetkých frekvenciách. Užitočné pre ľudí, ktorí hrajú hudbu alebo pracujú v stavebníctve.
  2. Počúvajte rádio, televíziu a hudbu pri nižších hodnotách. Môžete mierne znížiť hlasitosť zariadení okolo vás. Pomôže to chrániť zdravie vášho sluchu.
  3. Obmedzte fajčenie a príjem alkoholu. Môže to znieť zvláštne, že tieto dva zhubné návyky ovplyvňujú vašu schopnosť normálne reprodukovať a vnímať zvuky. Ale to je vedecký fakt! Štúdie jasne ukazujú, že cigaretový dym, či už pasívny alebo aktívny, je škodlivý pre sluch. To isté platí pre použitie tvrdého alkoholu, ktorý môže v uchu vytvárať toxické prostredie.
  4. Pravidelne cvičte a znížte stres. Pravidelné cvičenie posilňuje krvný obeh a pôsobí na správne prekrvenie uší. Psychické napätie a stres zastavujú prietok krvi. Žite pokojnejšie a pravidelne cvičte, aby ste predišli strate alebo strate sluchu.
  5. Jedzte viac potravín bohatých na vitamíny a minerály! Vedeli ste, že niektoré vitamíny, ako napríklad B12, sú životne dôležité pre dobrý sluch? To isté platí pre minerály ako draslík a horčík. Ukázalo sa tiež, že anémia z nedostatku železa súvisí so zníženou schopnosťou replikovať zvuk.

#1. Pravidelne čistite ušné blato!

Ušný maz, známy aj pod lekárskym termínom cerumen, je prirodzený obranný mechanizmus. Chráni vnútro ucha pred cudzími časticami, baktériami a infekciami. Je vylučovaný špeciálnymi žľazami umiestnenými vo vašom vonkajšom uchu a v každom sa líši farbou a štruktúrou.

Aj keď je malé množstvo ušného mazu prospešné, jeho nahromadenie môže spôsobiť miernu stratu sluchu a nepohodlie. Ak máte podozrenie, že máte upchatie, navštívte svojho ušno-nosno-krčného lekára. Nikdy sa ho nepokúšajte odstrániť sami. Riskujete, že si ho zatlačíte do ucha a poškodíte jemnú výstelku zvukovodu alebo bubienka. S bio kapsulami Ottomax si môžete úspešne vyčistiť aj uši.

Pravidelne čistite ušné blato!

#2. Zamerajte sa na vitamíny a minerály!

Niekoľko vitamínov a minerálov bolo spojených so zlepšením funkcie uší a sluchu. Medzi nimi je na prvom mieste kyselina listová. Podporuje správnu cirkuláciu krvi v ušiach ako aj tvorbu energie v bunkách. Dôležitý je aj horčík. Podporuje zdravú nervovú funkciu v sluchovom systéme a pôsobí ako prevencia pred poškodením vnútornej výstelky tepien.

Zinok chráni vláskové bunky v ušiach, ktoré sú zodpovedné za vyžarovanie vibrácií, ktoré vysielajú elektrické signály do mozgu. Taktiež podporuje imunitný systém organizmu pôsobením proti ušným infekciám. Vitamíny B ponúkajú mnoho potenciálnych výhod pre ochranu sluchu, vrátane regulácie hladín tekutín a optimalizácie využitia kyslíka. Všetky sú obsiahnuté v čisto prírodnom komplexe Acust Oil Max s krištáľovo čistým sluchom.

#3. Znížte počet cigariet!

Štúdie ukazujú, že fajčenie zvyšuje riziko skorej straty sluchu až 2-krát. Sluch a sluch sú vážne narušené účinkami nikotínu a oxidu uhoľnatého. Fajčenie tiež dráždi sliznicu stredného ucha a narúša normálnu funkciu Eustachovej trubice. Ukázalo sa, že nikotín spôsobuje tinitus (tinitus). Niektorí odborníci sa domnievajú, že môže interferovať s neurotransmitermi, ktoré prenášajú správy zo sluchového nervu do mozgu.

# 4. Robte pravidelnú ušnú gymnastiku!

Robte pravidelnú ušnú gymnastiku! Uši

Uši identifikujú, ale je to mozog, ktorý ich interpretuje. Cvičenia, ktoré posilňujú schopnosti vášho mozgu porozumieť sluchu, vám môžu pomôcť stať sa lepším poslucháčom. Akási ušná gymnastika sa dá robiť celkom jednoducho. Choďte na prechádzku do lesa, na pláž alebo do podobného prostredia s trochou umelého hluku. Sústreďte sa na svoje okolie a zaznamenávajte všetko, čo počujete, od štebotu vtákov až po poryvy vetra. Toto cvičenie opakujte niekoľko dní po sebe, aby ste sa ľahšie prispôsobili okolitému hluku.

Môžete skúsiť niečo iné. Nechajte kamaráta čítať nahlas z knihy alebo časopisu na neznámu tému. Po každej vete sa snažte zopakovať presne to, čo povedal. Keď sa vám podarí zopakovať vety od slova do slova, skúste cvičenie znova so zapnutým televízorom alebo v hlučnej reštaurácii. Samozrejme, nemusíte sa trápiť s gymnastikou pre sluch.

#5. Meditujte hlboko a pravidelne!

Stále viac ľudí sa obracia na meditáciu s cieľom zlepšiť zdravie sluchu. Relax a hlboké dýchanie totiž zvyšujú prietok krvi do mozgu. Čo vám môže pomôcť lepšie sa naladiť na zvuky, ktoré zvyčajne unikajú vašej pozornosti. Hoci ide skôr o mentálne cvičenie ako o fyzickú aktivitu, meditácia môže byť užitočná pre tých, ktorí chcú počuť jasnejšie.

Zvuk Života prináša radosť a mier!

Zvuk Života prináša radosť a mier!

Každé dieťa aj dospelý si už skoro ráno užíva spev vtákov. To isté platí pre rozhovory vedené v hlučnej a veselej spoločnosti. Aby ste si ich užili, musíte urobiť všetko pre to, aby ste si zachovali dobrý sluch. Nedovoľte, aby vám to niečo vzalo!

Bohdana Konečná